Jak wybierać puzzle dla dzieci?

Prawidłowo dobrane puzzle mogą być źródłem satysfakcjonującej i rozwojowej zabawy, jednakże wyznaczenie dziecku zbyt trudnego zadania może wywołać znudzenie lub nawet frustrację. Warto o tym pamiętać przy wyborze puzzli. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak najlepiej dopasować układankę do umiejętności i rozwoju dziecka.

Korzyści z układania

Zabawa z puzzlami to dobry trening zdolności manualnych, percepcji wizualnej, a także umiejętności kognitywnych odpowiedzialnych za organizację i strategię procesu układania. Puzzle uczą cierpliwości i wytrwałości, a nagrodą jest satysfakcja ze skompletowania obrazka. Układanie puzzli może być zajęciem samodzielnym, ale również wspaniałą rozrywką w grupie przyjaciół lub w gronie rodzinnym.

Jak ocenić stopień trudności?

Na poziom trudności mają wpływ przede wszystkim czynniki takie jak:

  • ilość elementów
  • rozmiary elementów
  • stopień szczegółowości obrazka i zróżnicowanie kolorystyczne
  • doświadczenie dziecka w układaniu puzzli
  • jakość wykonania (grubość tektury, podatność na wyginanie i skręcanie elementów, precyzja cięcia)
  • inne cechy, które mogą pomóc w układaniu (kontury obrazu, kształty elementów itp.)

Kiedy zacząć?

Puzzle Castorland przeznaczone są dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Jest to właściwy moment, aby rozpocząć zabawę z tekturowymi układankami, których stopień skomplikowania jest nieco wyższy od klocków i zabawek kształtowych. W tym wieku dziecko na ogół przestaje badać świat za pomocą ust, a zaczyna doskonalić zdolności manualne oraz rozpoznawać wzrokowo, jakie fragmenty obrazka pasują do siebie. Jeżeli dziecko nie miało wcześniej kontaktu z układankami typu puzzle, na pewno przyda mu się pomoc rodzica.

Puzzle dla najmłodszych

Proponujemy, aby najmłodsi rozpoczynali swoją przygodę z puzzlami od produktów posiadających duże elementy, które łatwo można chwycić i obracać. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać temat układanki do zainteresowań dziecka.

W tym wieku dziecko lubi układać dobrze znane przedmioty oraz postacie, z którymi miało wcześniej styczność. W naszej ofercie znajdują się tematy z najpopularniejszych bajek czytanych do poduszki na całym świecie, jak również urocze zwierzątka, pojazdy i scenki sytuacyjne.

B-120086

Na dobry początek odpowiednie będą produkty z serii Puzzle 12 Maxi. Są to puzzle o bardzo dużych elementach, dzięki czemu ich ułożenie jest wyjątkowo łatwe, a skompletowany obrazek konturowy z pewnością zaciekawi malucha.

Wraz ze wzrostem doświadczenia zdobytym podczas układania pierwszych puzzli, dziecko zaczyna swobodnie radzić sobie z obracaniem i łączeniem elementów. Choć często jeszcze wykorzystuje ono testowanie metodą prób i błędów - zaczyna już wypracowywać pierwsze systematyczne metody weryfikacji pasowania. Jest to znak, że możemy przejść do układanek posiadających większą liczbę elementów lub bardziej skomplikowane ilustracje.

B-02177-1

Tutaj odpowiednie będą układanki z serii Puzzle 20 Maxi, po których proponujemy serię Puzzle 40 Maxi o podobnym formacie jak 20 Maxi, lecz nieco mniejszych elementach. Można także wybrać nieco mniejsze Puzzle 30, które również powinny być atrakcyjne dla dziecka w tym wieku.

Bliżej piątego roku życia proponujemy sięgnąć po układanki Puzzle 60-elementowe oraz Puzzle 70-elementowe.

Puzzle dla dzieci starszych

Sześciolatki mają na tyle rozwinięte zdolności syntetyczne, że potrafią określać elementy ze względu na miejsce ich przeznaczenia, zdołają już je również sortować. Potrafią wypracować własne metody (strategie) układania - po kształcie, kolorze lub obiekcie na obrazku. Dzieci w tej grupie wiekowej szukają zabawek, które będą dla nich bardziej wymagające. Jest to odpowiedni moment na podjęcie wyzwania ułożenia Puzzli 100, 120 lub nawet 180 elementów. W zależności od wcześniejszych doświadczeń z puzzlami, ośmiolatki mogą poradzić sobie z puzzlami 200, 260, 300, a nawet 500-elementowymi rozpoczynając w ten sposób przygodę z puzzlami o dużej liczbie elementów.

Proponowana przez nas ilość elementów oraz stopień skomplikowania może się jednak różnić w zależności od indywidualnych zdolności dziecka, o czym warto pamiętać.

Zachęcamy do układania!

Linia produktów Sugerowany wiek Średnia wielkość elementu (cm)
Puzzle 4000 1,7×1,5
Puzzle 30001,6×1,4
Puzzle 20001,9×1,7
Puzzle 15001,6×1,4
Puzzle 10001,9×1,7
Puzzle 5009+1,9×1,7
Puzzle 3008+1,9x2,1
Puzzle 2608+1,9×1,7
Puzzle 2007+2,3x2,6
Puzzle 1807+1,9x2,1
Puzzle 1206+2,5x2,4
Puzzle 1006+2,9x3,8
Puzzle 705+3,5x4,5
Puzzle 605+3,8×3,2
Puzzle 304+4,6×5,3
Puzzle 20 MAXI4+10×12
Puzzle 40 MAXI4+8×7,4
Puzzle 12 MAXI3+10×12
Loading...