W groteskowym teatrze rozmaitości Waldemara Kazaka

Życie nieustanie dostarcza pożywienia dla myśli i nowych pomysłów. Trudno nosić idee w sobie – one same proszą się na zewnątrz – opowiada o swoich inspiracjach w wywiadzie dla Pinup Arena Waldemar Kazak.

Mieszkający w Armenii artysta zasłynął dzięki nietuzinkowym obrazom komentującym rzeczywistość. Od lat łączy humor, karykaturę z sugestywnymi aluzjami do współczesnego świata. Podważa kanony piękna, dyskutuje z kulturą masową, tworzy ekspresyjne obrazy skłaniające do refleksji nad współczesnością. Jego dynamiczne obrazy pełne są ukrytych aluzji i dobrze nam znanych sytuacji.

Malarstwo sytuacyjne od lat zwraca uwagę na konkretne problemy, wywołuje określone emocje, zachwyca lub oburza. Zawsze jednak pobudza wyobraźnię i wciąga w opowiadaną historię. Liczy się w nim uchwycenie momentów historii, atmosfery miejsca, charakterystycznych postaci. Tak też jest i w przypadku malarstwa W. Kazaka. Artysta oddaje emocje, napięcie i dynamikę sytuacji za pomocą kolorów, kompozycji, charakterystycznego stylu, który ma cechy narracyjne. Obrazy tworzą pewne sekwencje, opowiadają historię, opisują ciąg zdarzeń. Możemy odnieść wrażenie, że sztuka śmieje nam się prosto w twarz albo po prostu zachęca do refleksji. Ważne, że nie pozostawia obojętnymi i pobudza wyobraźnię.

Nie zapominajmy jednak o tym, że malarstwo sytuacyjne jest subiektywnym podejściem do świata przedstawionego, w którym artysta interpretuje i wyraża własne odczucia i doświadczenia, dodając kontekst społeczny i kulturowy. Tym samym zaprasza nas do dyskusji i zabawy w odkrywanie ukrytych symboli, znaczeń.

Puzzle z malarstwem sytuacyjnym W. Kazaka mogą stać się idealnym bodźcem do refleksji i rozmowy. Układając je po kawałku, analizujemy różne sceny, interpretujemy wydarzenia, towarzyszące im emocje, symbole, rozpoznajemy postacie i ich znaczenie w danym miejscu.

Pełne detali obrazy W. Kazaka pojawiają się na puzzlach po raz pierwszy. Trzy ilustracje – Beauty Show, Carnaval in Rio, Run in Pampeluna – dostępne będą tylko i wyłącznie na puzzlach CASTORLAND i zapraszają do wspólnej podróży o różnym stopniu trudności. Wszystko zależy od tego, jaką elementację wybierzemy – 2000, 3000, a może 4000?

Loading...